Czym tak naprawdę jest badanie usg jamy brzusznej?

Popularne i dobrze znane wszystkim badanie usg pozwala na wykrycie wiele ważnych problemów zdrowotnych, które gdy są szybko zdiagnozowane mogą zostać szybko zniwelowane. Badanie to wykonuje się urządzeniem znanym jako ultrasonograf. Jego zasada działania nie jest skomplikowana, polega ono na tym, że przenosi ono powstające dźwięki na obraz. Ten tym badania pozwala na pokazanie stanu jamy brzucha w czasie rzeczywistym.

usg

Sam proces badania nie jest skomplikowany, W przypadku usg jamy brzusznej, lekarz smaruje powłoki brzuszne specjalnym żelem, który ułatwia przewodzenie fal. Badanie wykonuje się za pomocą specjalną głowicą, którą porusza się po brzuchu pacjenta. I choć najbardziej znane jest badanie usg wykonywane w czasie ciąży, to jest ono również wykonywane w przypadku badania stanu trzustki, wątroby czy nerek. Wykorzystanie nowoczesnego sprzętu pozwala w sposób precyzyjny pokazać wszystkie zaburzenia w funkcjonowaniu badanych organów, a w przypadku ciąży pozwala określić stan rozwoju dziecka.

Najbardziej popularne jest badanie usg w warszawie w wersji 2d. W praktyce oznacza to, że obraz z badanie pokazuje stan narządów w wymiarze pionowym i poziomym, nie pokazuje jednak głębi. Głębie można zobaczyć dzięki nowoczesnym ultrasonografom, które pokazują obraz w trójwymiarze. Badanie usg 3d zazwyczaj wykorzystywane jest w ginekologii. Taki nowoczesny ultrasonograf pozwala lekarzowi ocenić jak dziecko się zdrowia, a jednocześnie jest dużą radością dla rodziców, którzy mogą wyraźnie zobaczyć zdjęcie swojego dziecka. Również określenie płci dziecka jest dużo łatwiejsze.

Dzięki nowoczesnym technikom i możliwościom jakie daje badania usg wiele chorób jest o wiele wcześniej diagnozowanych, co w konsekwencji zwiększa szansę na wyleczenie. Jak już wspomniano badanie to ma ogromne znaczenie w czasie prowadzenia ciąży. Zwiększa szanse na wykrycie ewentualnych wad i nieprawidłowości oraz podjęcia stosowanych i odpowiednich działań, które są adekwatne do danej sytuacji.